Sporun Ekonomiye Etkisi Nedir?

0
333

Sporun ekonomiye her anlamda katkısı vardır ve bunların çok büyük bir kısmının olumlu olmasından ötürü bu oyuna dair yatırımlar da son derece artmaya başlamıştır.

Spor ekonomisi üzerinde var olan katkıları her zaman fazladır. Bu stadyum gelirlerinden başlamak üzere başka birçok değişik konuyu kapsar. Bundan dolayı bu konunun çok detaylı şekilde incelenmesi mühimdir. Spor ve ekonomi ilişkisinin detayları makalemizde sizi bekliyor.

Spor Nasıl İstihdam Yaratır?

Spor ile istihdam yaratılması son derece kolaydır. Bu anlamda yüksek bir potansiyelin bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Bunun nedeni ise ilgili endüstri içinde çalışan insan sayısının çok fazla olmasıdır. Hemen bunu örneklerle açıklamak gerekirse tabi ki akla hemen kulüp çalışanları geliyor. Bir spor takımının sadece oyuncuları veya teknik heyeti yoktur.

Bunun haricinde kalan temizlikçisi, aşçısı, güvenlik görevlisi başta olmak üzere birçok insan yer alır. Bundan dolayı istihdamın kesinlikle çok yüksek olması ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağlar. Bu sadece futbol için değil, bunun haricinde kalmış olan değişik spor dalları için de geçerlidir.

Sporun Yatırım Çekme Kapasitesi Nedir?

Spor aynı zamanda yatırım çeken bir aktivite olmasından ötürü yine ekonomi içinde çok farklı bir yere sahiptir. Bunun detaylarının arasında stadyum veya salon inşaatları öne çıkar. Günümüzde birçok takım artık yeni inşa edilmiş olan stadyumlarında maçlarına çıkıyor. Bunların bir kısmı devlet ile yapılırken bazılarında ise özel sektörün öne çıktığını görmekteyiz. İşte bu durum yatırım anlamına gelir.

Bunun haricinde yine aynı etkinin sponsorluk anlaşmalarında da ortaya çıkması yüksek miktarlı paraların sektör içine dahil olması anlamına gelir. Son dönemde yaşanan takımlardan hisse almak ve borsada işlem gören bu hisseler üzerinden para kazanmak da oldukça popülerdir.

Genellikle İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkelerde birçok futbol takımı el değiştirmiştir. Özellikle zengin olarak bilinen iş adamlarının futbol takımlarını satın alması, yine sektör içinde yatırıma verilebilecek en güzel örneklerin arasında bulunur. Bu açıdan bakıldığında spor sadece tek başına bir aktivite olmaktan çıkmıştır. Artık kendi içinde bir ekonomisi olan, para getiren ve farklı miktarlarda gelir sunan bir dal olmuştur.

Spor Harcamayı Nasıl Artırır?

Sporun harcama üzerindeki etkisi ekonominin en temel kurallarından birisi olarak dikkat çeker. Hemen bunu örneklerle açıklamak gerekirse futbol takımlarından bahsetmek mantıklıdır. Günümüzde bir spor takımına gönül vermek için artık para sahibi olmak gerekiyor. Futbol ekipleri her sene formalarını değiştiriyor. Bundan ötürü taraftarlar her sezon öncesinde yeni çıkan ve satışa sunulan formaları satın alıyorlar. İşte bu harcama anlamına gelmesinden ötürü ekonomiye de çok büyük bir katkı sağlıyor. Spor yazarlarında ekonomiye etkisi vardır. Okuyucuları heyecanlandıracak maçlara alınan bilet oranlarını hızlı bir şekilde arttırabilirler. Canlı Spor takibini buradan yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra futbol maçlarını yerinden yani takımının stadyumundan izlemek isteyenlerin para ödemesi gerekiyor. Uzun yıllar boyunca bilet ücretleri genellikle çok ucuz olsa bile günümüzde ise bunun tam tersi bir durum vardır. Yüksek meblağlar üzerinden satış yapılması sonrasında bu da harcama anlamına geliyor. Hatta birçok takım artık kombine olarak bilinen senelik bilet satmakta. Bu da ekonomi çarkı içinde oldukça büyük bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra para harcanması anlamına da geliyor.

Spor için günümüzde en çok kullanılan kavramların başında endüstrileşme geliyor. Yani yeni sistemde takımların parasız taraftara çok da ihtiyaç duymadığının altını çizelim. Bir futbol takımının ürünlerinin satın alınması, bilet için para ödenmesi bunun en iyi örneklerinden olmakla beraber karşılaşmaların izlenmesini de burada ifade etmek şarttır.

Söz konusu Türkiye olduğunda gerek Türkiye ligi gerekse bunun haricinde kalmış olan yabancı ülke ligleri veya spor organizasyonları artık paralı kanallardan yayınlanıyor. Buradan müsabaka izlemek isteyen kişilerin ödeme yapması, sporun harcamayı teşvik ettiğine dair en iyi örneklerden birisidir. Bunun haricinde spor takımlarının üyeliklerinin de paralı olduğunu, her ay ya da her sene olmak üzere ödeme yapılması gerektiğini de unutmayalım.

Sporun Turizme Olan Etkisi Nedir?

Spor takım her zaman turizme çok büyük bir katkı yapmasından dolayı kesinlikle çok önemli bir aktivite haline gelmiştir. Globalleşen dünyada birçok farklı spor organizasyonu mevcuttur. Elbette bunların arasında Dünya ve Avrupa Kupaları öne çıkar. Gönül vermiş olduğu takımının maçlarını izlemek isteyen kişiler, bunun için farklı ülkelere gidebiliyor. Örneğin Katar’da düzenlenen Dünya Kupası organizasyonuna dünyanın her yerinden yüzbinlerce insan gitti ve amaçları da ülkelerinin takımlarını izlemekti. Bu da Katar açısından turizm geliri, daha çok para ve ülkesinin tanıtımının yapılması anlamına geliyordu.

Sporun Diğer Etkileri Nelerdir?

Sporun ekonomiye etkileri arasında daha farklı başlıklar da vardır ve bunları şöyle sıralamak gerekiyor;

  • Sosyal ve kültürel etkiler bunların içinde öne çıkarken spor sayesinde dayanışma ruhu artar. Çevre bilincinin yükselmesi bir diğer etki olmasının yanı sıra bunun olumlu olduğunun altını çizelim.
  • Aynı zamanda ihracat gelirlerinin artması gibi bir durum da mevcuttur. Bunun nedenlerinden birisi spor malzemelerinin üretilmesinden sonra bunların yurt dışına satılmasıdır. Forma, spor araç ve gereçleri bunun en iyi örnekleri arasında bulunur. Böylelikle sporun ekonomiye büyük bir katkısının olduğunu görmekteyiz.
  • Üretim faktörlerinin devreye girmesinden sonra bunun yaratmış olduğu katma değer kesinlikle ilgi toplar. Milyar dolarlık rakamların söz konusu olması güzel bir örnek olarak karşımıza çıkar.

Bu sayede sporun sadece seyirsel zevkten ibaret olmadığını söylemek çok doğru olacaktır. Çünkü spor aynı zamanda ekonomiyi de besleyen bir aktivite haline gelmiştir.

Comments are closed.